Video İzleme Sistemleri

Video izleme sistemleri, kameralar ve ekranlar aracılığıyla ortamların takip edilmesini sağlar. Bu sistemlerin temel bileşeni kameralardır. Kameralar uygun noktalara ve geniş bir açıyla görüntüleme yapacak şekilde kurularak güvenlik sağlanır. Kameralardan elde edilen görüntü, video izleme monitörlerine yansıtılır. Bu videoların takibi anlık olarak yapılabilir. Gelişen teknoloji ile beraber videoların anlık takibi, akıllı yazılımlarla uzaktan yapılabilmekte ve bunun için ayrı bir personel görevlendirilmesine gerek kalmamaktadır. Bir personel sürekli ekrana baksa bile birçok detayı gözden kaçırabilir. Bu da ortamda bulunan şüpheli durumların tespitini güçleştirir.

Video İzleme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Uzaktan video izleme sistemleri birçok duruma anlık ve belirli bir zaman dilimini kapsayan müdahaleler yapabilir. Bir mağazaya ya da farklı bir alana giriş çıkış yapacak kişilere kısıtlama getirilebilir ya da güvenlik gerekçesiyle tüm girişler durdurulabilir. Giriş-çıkışların sürekli kontrol altında tutulması gereken alanlardan biri depolardır. Sayım sonucu eksik çıkan malların durumunun belirlenmesi ya da depodan mal çalan kişilerin kimliğinin tespit edilmesi için profesyonel video izleme sistemlerine ihtiyaç vardır.

Video izleme sistemleri anaokulları ve kreşler tarafından da kullanılır. Ebeveynlerin çocuklarının durumunu takip edebilmesi için sınıflara, koridorlara ve diğer odalara kameralar kurulur. Kameraların elde ettiği görüntüler çeşitli uygulamalar ya da şifre ile giriş yapılan bir internet sitesi aracılığıyla velilere aktarılır. Evlerde de benzeri bir sistem kurmak mümkündür.

Video İzleme Sistemlerinin Faydaları

Video izleme sistemleri, can ve mal kaybına yol açacak olayların tespitinde oldukça etkilidir. Bu tespit anında yapılabileceği gibi sonradan da gerçekleştirilebilir. Örneğin; bir hırsızlık olayı geç fark edildiği takdirde kameralardan suçlunun kim olduğu tespit edilebilir. Yaralama, cinayet, gasp gibi olaylarda da video izleme sistemlerinin ne denli fayda sağladığı aşikardır. Siz de iş yerlerinize, evinize ya da farklı bir alana en ileri teknolojilere sahip bir sistem kurdurabilir ve her an aktif bir takip imkânı elde edebilirsiniz.