Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka tanıma sistemleri; sitelerde, alışveriş merkezlerinde ve kapalı otoparklarda araç girişini daha seri ve güvenli hale getirir. Siteler çok sayıda kişinin yaşadığı alanlardır. Sitelerde yaşayan kişilerin araçlarının bir kayıt altına alınması ve yabancı araçların girişinin engellenmesi için plaka tanıma sistemleri kullanılır. Girişe gelen araçlar, bariyerde bulunan kameralar aracılığıyla tanınır ve bariyer otomatik olarak açılır. Plakanın tanınmaması durumunda bariyer açılmaz ve yabancı bir araç siteye giriş yapamaz. Plaka tanıma sistemleri hırsızlık olaylarının önlenmesi ve can güvenliği için tehdit unsuru oluşturacak davranışların engellenmesi yönüyle de etkilidir.

Plaka Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Plaka tanımlama sisteminde veri işleyen ve karakter okuyabilen yazılımlar aracılığıyla çalışır. Yapay zeka sistemlerinin devreye girmesiyle beraber verileri depolamak ve elde etmek çok daha kolay hale gelmiştir. Harekete duyarlı ve lensli kameralar, farklı açılardan plakaları tespit eder. Kameraların ileri teknoloji bir yapıya sahip olması sayesinde ışığın yetersizliği, aracın hızı ya da pozisyonu plakanın tespit edilmesini engellemez. Çalışma sürecinde herhangi bir aksilik yaşanmaması için sistemin kurulumunun hatasız bir şekilde yapılması, ortam aydınlatmasının yeterli olması gerekir. Aynı zamanda sistemin sürekliliği için kurulumu yapan firma tarafından bakım desteği ve belirli bir garanti süresi verilmelidir.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Sağladığı Faydalar

Plaka tanıma yazılımı, kamusal alanlarda kullanılabilir. Çalıntı araçların tespit edilmesi, trafik kuralı ihlali yapan araçların belirlenmesi ve trafikte belirli bir düzenin sağlanması noktasında fayda sağlar. Yazılım sayesinde polise ve yetkili emniyet birimlerine akıllı telefonlar ve diğer cihazlar üzerinden bilgilendirme yapılır. Plakaların tanınması araç sahipleri için de oldukça avantajlıdır. Bir otoparka ya da özel mülkiyete ait park alanına yapılacak girişler sırasında hızlı bir şekilde geçiş yapılabilmesini mümkün kılan sistemler ile ciddi anlamda zaman tasarrufu sağlanır. Aynı zamanda her sürücüye ayrı bir kilit açma aparatı dağıtılmasına ve diğer gereçlerin kullanımına gerek kalmayacağı için maliyet tasarrufu da elde edilir. Siz de Gia Teknoloji ile plaka tanıma sistemlerinin kurulumunu profesyonel bir şekilde yaptırabilir ve sorunsuz bir kullanım olanağı elde edebilirsiniz.