Bosch Yangın Algılama Sistemleri

Yangın algılama sistemi, bina kullanımını güvenli hale getirir ve binada bulunan kişilerin yangından tam vaktinde haberdar olmasını sağlar. Bunun için odalara ve gerekli alanlara dedektörler yerleştirilir. Aynı zamanda kullanılan farklı araçlarla yangın sırasında asansörlerin güvenli bir şekilde durdurulması, havalandırmanın açılması ve söndürücülerin çalışması sağlanır. Profesyonelce üretilmeyen ve kurulumu hatalı olan bir yangın algılama sistemi gereksiz yere devreye girerek hatalı yönlendirmelere sebep olur. Gereksiz yere yapılan tahliyeler nedeniyle yaşanan zaman kayıplarının yanı sıra çalan yangın alarmlarının hatalı olduğu kanısının yaygınlaşmasıyla beraber sistemin etkinliği sarsılır.

Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Yangın algılama sistemleri belirli bir düzen içerisinde çalışır ve çıkan yangını henüz erken safhasındayken tespit eder. Apartmanlar, fabrikalar, iş yerleri ve evlerde çıkabilecek bir yangın hem can hem de mal kaybına sebebiyet verir. Bu nedenle çeşitli alarm sistemlerinin devreye sokulması çok önemlidir. Gelişen teknoloji yangın algılama sistemlerinin de gelişmesini ve pratik çözümler sunacak hale gelmesini sağlamıştır. Örneğin büyük yapılarda adresli yangın algılama sistemi kullanılması halinde yangının hangi odada ve katta çıktığı anında tespit edilir. Bu da müdahale sürecini kolaylaştırır.

Yangın Algılama Sistemi Çeşitleri

Yangın algılama ve alarm sistemleri her binanın yapısına uygun şekilde seçilmelidir. Bu noktada binanın genişliği, oda sayısı ve ne tür bir teknolojiye sahip olduğu etkilidir. Akıllı bina sistemlerine sahip alanlarda bu sistemlere entegre olabilen yangın önleme teknolojileri kullanılabilir. Geniş yapılarda yangının çıkış noktasının tespit edilebilmesi için adresli sistemlerin kullanılması gerekir. Böylece alarm veren dedektörün hangi odada hangi katta yer aldığı kolayca tespit edilir ve gerekli tedbirler daha hızlı şekilde alınır. Sensörlü dedektörler ise özellikle evler için tercih edilir. Bu cihazlar, bulundukları alanda normal seviyenin üzerinde duman, sıcaklık ya da ışık tespit ettiklerinde alarm verir.

Bosch Yangın Algılama Ve Uyarı Sistemi Bileşenleri

Bosch yangın alarm sistemi projesi; binanızın, evinizin ya da ofisinizin yapısına uygun bir şekilde hazırlanır. Sistem genel olarak şu bileşenlerden oluşur:

  • İlk aşamada yangını fark eden ve optik duman, ısı, kombine, gaz, ışın tipi olarak sınıflandırılan dedektörler
  • Yangını fark eden kişilerin gerekli uyarıyı yapabilmesine yardımcı olan butonlar
  • Sesli uyarılar için siren; resimlerle uyarı yapılması için flanşör
  • Yangın esnasında asansör, doğal gaz, elektrik gibi farklı sistemlere müdahale edilmesini mümkün kılan modüller
  • Genel kontrol panelleri

Bosch Yangın Algılama Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kurulacak sistemin yapısı, binanın genişliğine ve farklı teknolojik donanımlara sahip olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Akıllı bina sistemlerinin mevcut olduğu yapılarda yangın alarmları, bu sistemlere entegre edilebilir. Yangın algılama sisteminde ilk tespiti yapan dedektörlerdir. Farklı çeşitlerde üretilen detektörler ortamda bulunan dumanı, yüksek ısıyı tespit ederek alarmı devreye sokar. Sistem gelişmiş bir teknolojiye sahipse yangının olduğu odaların kilitlenmesi, asansörün durdurulması, elektriğin kesilmesi gibi süreçlerde kademeli olarak uygulanır. Dedektörlerin yanı sıra sesli ya da resimli uyarı sistemleri de devreye girer. Yangın alarm flaşörü yanıp sönerek uyarı verir. Bireysel olarak müdahale için butonlar kullanılır. Herhangi bir kişinin yangınla karşılaştığı anda alarmı çalıştırabilmesi için uygun noktalara butonlar konulmalıdır.

Bosch Yangın Algılama Sistemlerinin Bakımı

Yangın algılama sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışması için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Bakım tarihleri her zaman kayıt altında tutulmalı ve düzenli aralıklar belirlenerek bakımlar aksatılmamalıdır. Siz de bulunduğunuz ortamlarda can ve mal güvenliğini sağlamak için Bosch yangın algılama sisteminden yararlanabilirsiniz. Gia Teknoloji profesyonel kadrosu ve ileri teknoloji sistemleri uygulamakta gösterdiği başarısı ile farklı alanlara özel çözümler sunar.

Bosch Yangın Algılama Sistemlerini Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Bosch yangın algılama sistemlerinin kullanımının en önemli avantajı, insan tahliyesinin hızlı bir şekilde yapılmasıdır. Her sistem bunu sağlayamayabilir. Yeterince profesyonel bir firma tarafından kurulmayan sistemlerde sık sık yanlış alarm durumu söz konusu olabilir. Hatalı şekilde devreye giren sistem, insanların gereksiz yere bulundukları alanları terk etmesine; iş kaybı, zaman kaybı gibi problemlerin yaşanmasına yol açar. Bu da ciddi anlamda maliyet kaybı demektir. Aynı zamanda çalan yangın alarmlarına karşı duyarsızlaşan bireyler, gerçek bir yangın söz konusu olduğunda da hatalı alarm olduğunu düşünerek gerekli güvenlik prosedürünü uygulama konusunda isteksiz olabilir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için siz de Gia Teknoloji profesyonelliğinden yararlanabilir ve en kaliteli markalara ait sistemleri bulunduğunuz ortamlara taşıyabilirsiniz.